Velikonoce sice jsou jen jednou do roka, ale jak na ta vajíčka, to je téma i pro jiné dny. U nás se malují špendlíkem namočeným do vosku. Výsledkem jsou někdy pokroucené a jindy nádherné.

Co potřebujeme k malování vajíček

  • Vařená vajíčka, ideálně bílá
  • Špendlík se skleněnou hlavičkou + pastelku
  • Svíčku bílou (nebo i barevné když máme odvahu)
  • Barvičky na vajíčka
  • Odvahu, trpělivost a dobrou náladu
Malování vajíček voskem

V jakém věku malování vajíček učit děti

Začít se dá v každém věku, počítejte s tím, že děti u toho dlouho nevydrží a zpočátku mohou být zklamané, že to nemají tak nádherné, jako je to na obrázcích. Vosková metoda je o trochu složitější, protože vyžaduje rychlou a pevnou ruku. Můžou se to učit i malováním na tvrdší papír, tím si to vyzkouší a vajíčko počká. Dcery se to učily zhruba od pěti let a musím říct, že první 3 roky to bylo o podpoře a chvále. Pak najednou jako když přecvaknete ovladač, začaly jim z rukou padat nádherné kraslice a dodnes je to baví. Mě nebaví, že už jsou stejně dobré jako já, ale zase jsem o to hrdější matka.

Na co si u malování vajíček dát pozor

Namíchané barvičky nechat dostatečně vychladnout, horká voda by vosk smyla a bylo by po parádě.

Ohřívat špendlík nad plamínkem svíčky, ne v plamínku – to se pak očoudí a dělá nepěkné černé čárky na vajíčku.

Zajistit, že kolem nebudou chodit lidi a nebude průvan – stálý plamínek bez tančení je základ klidného zdobení.

Nebát se i složitějších vzorů, klidně si najít inspiraci na internetu. Hustší vzor mnohdy zakryje nerovnosti a nesmělou ruku.

Postup malování vajíček voskem

Než dám vajíčka vařit (a protože nemám vlastní bílé slepičky), houbičkou na nádobí a jarem je omyju. Růžové razítko jde houbičkou smýt, stačí se na něj trochu zaměřit. Vařím ve vodě s trochou octa, jde o doporučení babiček a zároveň odmastí to, co jsem neumyla. Mám vyzkoušeno, že i hnědá domácí vajíčka jsou krásně barvit, ale musíte s tím počítat.

Uvařená vajíčka na malování
Uvařená vajíčka bez špíny a razítek z obchodu

Vychlazená vajíčka (na teplá se voskem nedá malovat) si osuším a připravím na misku. K tomu si připravím ostatní věci. Svíčku – poslední dobou nám vyhovuje taková ta malinká čajová svíčka. Kdo má barevné, může experimentovat s barevnými, je to také krásné. Dopředu si rozmyslete kombinace barev, nebo experimentujte. Také mám připravený špendlík s tužkou a namíchané barvičky co musí vystydnout.

Sedáme k malování, špendlík je zapíchnutý v tužce a zkoušíme první „slzičky“. Já vždy prvních pár na papír, aby si ruka zvykla na ten pohyb. Nahřát špendlík (tak 2 – 3 vteřiny), namočit do vosku a rychle na vajíčko. A opakovat.

Začínáme na papíře, pak teprve vajíčko.

Jak mít obrazec rovnoměrný? Puntík na střed a pak postupujeme jako na směrové růžici. Jedna kapka shora, jedna zdola, ze strany atp. Pak se zbytek vyplňuje lépe a nikde se to nekřiví. Samozřejmě si u toho vajíčko otáčíme, zas tak skvělé nejsme. Nejlíp se prostě maluje jedním směrem.

Barvení vajíček

Některé obarvíme předem, pak malujeme a barvíme v jiné barvě. Jiná jsou jednobarevná a jiná zase v kombinaci. Za ty roky jsme vyzkoušeli různé barvy a většinou vystačíme s těmi nejobyčejnějšími barvami z obchodu. Ať už OVO nebo jiný noname pytlíček. Důležité asi je, abychom v případě, že začíná být barva málo sytá, měli v zásobě další dávku. Tedy záleží kolik barvíme vajíček, na 60 to prostě nestačí.

Barvení velikonočních vajíček
Barvení vajíček není žádná věda.

Barvit se dá v zavařovací sklenici, misce nebo ve skleničkách na pití. Všechno jde pak v klidu umýt. Použili jsme nádobí Ikea a bylo to v pohodě. K tomu používáme ubrousky na osychání a i tak máme barevné prsty, ale to k tomu patří.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close