Prodáváte nebo kupujete auto? Samotný obchod je většinou jednoduchou záležitostí. Prohlédnout vozidlo, zjistit stav, uzavřít smlouvu, předat si peníze. Tím to ale nekončí. Je potřeba dostát i nařízením, které nám ukládá zákon, a tím je přepis vozidla na nového majitele. Kde můžete přepis provést, co k tomu budete potřebovat a do kdy je nutné přepis provést? Připravili jsem pro vás stručný návod jak přepsat vozidlo.

Kde můžu vozidlo přepsat?

Vydejte se na registr vozidel na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Výhodou je, na rozdíl od dob dřívějších, že můžete přepis provést na jakémkoliv úřadě, není nutné řešit to v místě trvalého bydliště. Můžete bydlet třeba v Pardubicích a přepis provést v Ostravě.

Jaké doklady a dokumenty k přepisu auta potřebuji?

  1. Malý a velký technický průkaz vozidla. Toto není asi potřeba komentovat, všichni, kdo někdy vlastnili motorové vozidlo ví, oč se jedná.
  2. Protokol o evidenční kontrole, ne starší než 30 dní. Ten získáte na jakékoliv stanici technické kontroly (STK). Kontrola se provádí na vozidle, proto ji může zařídit jak prodávající, tak kupující. Cena bývá okolo 400 Kč.
  3. Doklady totožnosti (občanské průkazy nebo pasy). V případě, že se dostavíte na úřad obě strany tzn. prodávající i kupující, pak provedete přepis auta bez plné moci, na základě ověření totožnosti úřadníkem na místě. Pokud bude vozidlo přepisovat kupující sám, bude potřebovat úředně ověřenou plnou moc prodávajícího (může to fungovat i naopak, přepis auta může zařídit i prodávající, pak ale potřebuje plnou moc druhé strany transakce).
  4. Kupní smlouva.
  5. Zelená karta tzn. doklad o zaplaceném povinném ručení. To má za povinnost sjednat nový majitel ihned po podpisu kupní smlouvy. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit, vše jde pohodlně a rychle zařídit i přes internet.
  6. Formulář přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel. Přihlášku lze vyplnit na místě (na úřadě), zabere to jen pár minutek nebo si můžete formulář stáhnout z internetu předem a vyplnit si ho v pohodlí domova. Odkaz ke stačení: Formulář přihlášky k registraci vozidla.

Kolik budu za přepis platit?

Na úřadě zaplatíte za přepis osobního auta správní poplatek 800 Kč. Za evidenční kontrolu, jak už je zmíněno výše, zaplatíte 400 Kč. Další náklady mohou vzniknout, pokud budete řešit plnou moc, za ověření podpisu zaplatíte 30 Kč.

Pozor, pokud bylo auto vyrobeno před rokem 2000 nemusí splňovat emisní normu EURO 3, v takovém případě budete platit ekologickou daň ve výši několika tisíc korun.

Jaká je lhůta pro přepis auta?

Podpisem smlouvy začíná běžet 10 denní lhůta, ve které je potřeba přepsat vozidlo. Odpovědnost za přepis má prodávající, proto si opravdu dobře rozmyslete, zda dáte kupujícímu plnou moc nebo s ním půjdete na úřad a tam to hned společně vyřídíte. Udělení plné moci totiž neznamená, že kupující přepis provede. Pokuta za nedodržení lhůty může být až 50 000 Kč a zaplatí ji prodávající.

Když už jsem u těch změn údajů vztahujících se k majiteli vozidla, zmíním tu jednu méně známou skutečnost, na kterou se často zapomíná. Pokud měníte místo trvalého pobytu nebo v případě firemního vzoru místo podnikání, pak jste povinni ve lhůtě 10 dní provést změnu adresy v malém technickém průkazu.


Životní situace nám přinášejí různé změny, které ale je potřeba řešit i ve vztahu k úřadům. Nikomu z nás se tam většinou nechce. Nejlepší je vždy si nastudovat předem, co nás čeká, co je potřeba si vzít za doklady a kolik nás to bude stát. Pak už nás nic jen tak nepřekvapí. Proto v našem blogu uvedeme i pár článků, jak tyto situace řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close