Jak se u nás na zahradě objevila venkovní sauna? Jednoho dne tak nějak došlo k tomu, že saunu chceme. Protože jsme národ kutilů, tak návody se našly a začalo se plánovat. Situaci nám poměrně hodně vyřešila možnost zakoupit skládačku, která vlastně odpovídala našim představám a pak trvalo jen 2 týdny než byl saunový domek hotový.

A samozřejmě ještě celé léto úprav okolo, budování vychytávek, plánování dalších vychytávek…. ale to už jsme se vesele saunovali.

Kdy se saunovat a jak často se saunovat, toť otázka

Kdykoliv v roce a jak vám to vyhovuje – tak by se to dalo krátce shrnout, ale to by asi moc nepomohlo lidem, kteří třeba se saunováním začínají.

Takže kdy se saunovat?

Naše zkušenosti jsou, že opravdu kdykoliv, ale letní měsíce nás často odvádějí k jiným činnostem a tak saunu vynecháváme. Co se týká hodiny dne, nejčastější je saunování v podvečer či večer. Ale není to pravidlo, je to spíš o tom, kdy máme čas. Zkusili jsme už mnohokrát saunování dopoledne (o víkendu) a bylo to také super. Prostě sauna je relax v kteroukoliv denní hodinu.

Jak často chodit do sauny?

Oficiální informace z různých webů říkají, že nejméně 1 za týden. Pro nás bylo a je ideální 2 – 3 krát za týden, ale je to i podle počasí, vytíženosti, zdraví a nálady. Mimo opravdu pozitivního dopadu na zdraví, je to čas kdy se zastavíte a vypnete hlavu od běžného shonu a stresu. To je možná někdy i víc, než to ostatní.

Kolik si dát cyklů v sauně?

Začínali jsme 3×15 minut, to nás učili ve veřejných saunách a na to jsou nastaveny snad všechny přesýpací saunovací hodiny :). Pravda je, že záleží na situaci. Když se necítím, je to 3×10 minut, nebo 2×15 minut a někdy je to i 4×15 minut. Prostě záleží na tom, jak to tělo a hlava chce a jak je to člověku příjemné.

Přesýpací hodiny - sauna
Všechny (snad) saunové přesýpačky mají 15 minut.

Počítejte s tím, že na saunování potřebujete tak 1,5 – 2 hodin času. Ale jsou to 2 hodiny relaxu a zastavení se od shonu všedních dní a stojí to za to.

Příprava na saunu a saunovaní

Dost pít, nejíst nic těžkého, ideálně nejíst aspoň hodinu před saunou. Ale zase nemít hlad, kručení břicha je v sauně dost slyšet. Pokud jste nestihli ten den správně jídlo, tak si před saunou dejte nějaké ovoce (jablka, hroznové víno), nebo je do misky přichystejte s sebou a v první ochlazovací pauze se do toho bez obav pusťte.

Říká se, že do sauny máte sundat šperky – ano, souhlas, protože to šperkům škodí. Ale záleží na vás i materiálu. Musíte vyzkoušet, zda se šperk v sauně nerozehřeje a nebude vás pálit.

A poslední, i když asi zbytečná, rada. Dobře se osprchujte než půjdete do sauny, seďte na svém ručníku či prostěradlu a vykašlete se na plavky. Je to soukromí i svoboda a patří to k tomu.

Čepice a sauna – jak je to s těmi čepičkami do sauny

Možná to vypadá humorně a divně a my se na to také tak dívali. Ale pak jsme čepičku do sauny dostali (asi jako legraci), vyzkoušeli, a teď už se saunujeme jen s nimi. Možná vypadáme jako skřítci, ale vážně to má smysl. Čepice do sauny vám odizoluje hlavu od horka a tělo má víc času na prohřívání. Trochu víc se to projevuje u lidí s krátkými vlasy, nebo bez vlasů. Pokud máte dlouhé, tak vlastně dělají podobnou službu jako čepička, izolují. A když jste v zimě chvíli venku ze sauny, chrání vás před chladem.

Pozor, když se rozhodnete vstát a vyjít ze sauny, dělejte to pomalu a opatrně. Někdy tělo reaguje jinak, než předpokládáte. Může se vám zatočit hlava.

Sauna a přestávky mezi saunováním

O délce jsem už psala, ale hodně důležité jsou i ty odpočinky mezi saunováním. Odpočívejte minimálně stejnou dobu, jakou jste se ohřívali. Někdy i déle. Finové se prý u toho vždy projdou minimálně 50 kroků, ale to je na každém z vás a na prostoru, který je k dispozici. Na zahradě to není problém.

V období, kdy už bývá tma, se pár minut chladíme venku a pozorujeme oblohu, nebo světla z vesnice. Samozřejmě až po tom co jsme opustili ochlazovací káď. Pak ještě relaxujeme v odpočívárně na křesle, doplňujeme tekutiny a uždibujeme nějaké to ovoce.

Ochlazovací káď sauny
Ochlazení v bazénku nám vyhovuje.

Ochlazovací káď může být krásná a ze žurnálu, nebo jednoduchá ze zahradního kubikonu, kterému jsme odřízli vršek a obložili ho dřevem. Pro starší je uvnitř stupínek. Výhodou je, že pořád máme dolní vypouštěcí ventil a tak se dobře čistí. Zapojili jsme i kartušovou filtraci a voda je čistá.

Jak je to s březovou metličkou

Zábavné, ale dělá to trochu nepořádek. Respektive, zatím jsme nevyrobili takovou přírodní metličku, ze které by časem něco neodpadávalo, takže zametení sauny je pak nutné.

Je to příjemné, ale musíte být dost rozehřátí, takže většinou až při druhém cyklu. Podobně příjemná jsou také různá drbátka, ať už dřevěná sisálová nebo prostě ruce a nehty. Upozorňuji, že nahřátá pokožka prostě pouští šupinky a špínu, takže všechno pak vyčistit a vyprat. A určitě se to nepoužívá ve veřejných saunách, ale tady píšu o soukromí, takže tam je dovoleno skoro vše.

Co dělat po saunování

Pokračovat v relaxování. Osprchovat se vodou, která vám v tu chvíli bude příjemná (teplá/studená), nalít si další tekutiny, případně doplnit minerály. Vyhnout bychom se měli prý alkoholu i kávě, ale ruku na srdce, kdo by odolal třeba dobrému vinnému střiku. Pokud jste zásadoví, pak doporučuji nealkoholické víno. Nebo se mrkněte, čím nahradit alkohol.

Natáhněte se na gauč, nebo pokračujte na nějakém příjemném zahradním křesle a v dece. Klidně si schrupněte, nebo rozvíjejte konverzaci. V sauně člověka napadají takové věci, že je někdy potřeba je prodiskutovat.

Na závěr trochu vzdělávání

Druhy saun

Asi ne všechny, ale na které jsme si vzpomněli, nebo které jsme vyzkoušeli:

  • Finská sauna – pro většinu z nás ta klasická. Místnost obložená dřevem, tepota kolem 100 stupňů Celsia. Sem tam trochu (ale ne moc) vlhkosti po cáknutí vody na kamínka. Topit se může dřevem, to je největší klasika, nebo elektrikou či plynem.
  • Parní sauna – podobná jako finská, ale velmi často se horké kameny polévají vodou a tím dochází k lehkému ochlazení na cca 90 stupňů celsia a zároveň je tam vyšší vlhkost. Pára se na člověku vysráží a má pocit většího horka.
  • Tropická sauna – to jsem vyzkoušela v jednom saunovém světě, teplota je nižší, cca 75 stupňů a vlhkost  až 60%. Má evokovat tropický prales, ale spíš tou vhlkostí, vedro je tam větší. Prý je super pro lidi s dýchacími potížemi.
  • Bylinková sauna (aroma sauna) – vzhledem k nízké teplotě (do 50 stupňů) je vhodná pro začínající saunery nebo pro děti, když je to chcete učit (osobně jsme děti učili rovnou v klasické finské sauně a nebyl to problém). Zajímavé to je z hlediska vůní, ale jinak bych tam snad vydržela neomezeně a neměla jsem pocit, že jsem se dostatečně prohřála.
  • Infrasauna – tahle sauna působí trochu jinak, má nás rozehřívat zevnitř, maximálně také na 50 stupňů. Zážitek příjemný, ale spíš odpočinkový relax než pocení. Usnula jsem tam. Jedna z kamarádek mi říkala – že měla pocit, že to lehce „brní“ v těle a bylo to moc příjemné. No, každý ať vyzkouší sám na sobě.

Domácí sauna nebo saunový svět?

Já říkám obojí. Domácí sauna je soukromá záležitost, relax který je kdykoliv po ruce. Nebrání se setkávat s ostatními, ale můžete si je vybírat.

Saunový svět vám zase dává možnost objevovat nové a nové možnosti. Zažívat saunové rituály a inspiruje vás v tom, co třeba dalšího vaše domácí sauna může ještě potřebovat.

Účinky sauny, aneb proč se potit v tom horku

  • Uvolníte se
  • Zlepšíte váš krevní oběh
  • Vyčistíte si pokožku
  • Zlepšíte si náladu

Mimo to se ještě píše, že sauna zmenšuje úzkost a agresivitu a uvolňuje dýchací cesty, zvyšuje tvorbu obranných látek – tedy imunitu, odbourává z těla nečistoty a to nemyslíme jen z povrchu kůže, pomáhá při dýchacích problémech a prý i při astmatu a spousta dalších výhod.

Ale sauna není pro každého, vysoký tlak, nemoci srdce a některé další zdravotní hendikepy nás mohou ze saunování vyřadit, takže kdo si není jistý, optá se svého doktora, to je jasné.


Na zahradě nemusí být jen sauna nebo bazén, aktivity jsou různé. Co se třeba vrhnout na pěstování bylinek?

3 thoughts on “Je to finská sauna i když ji máme na zahradě v Čechách?

    1. Dobrý den,
      jmenuje se Karibu Scrollan 2 a kupovali jsme ji zde: https://www.lanitgarden.cz/finska-sauna-karibu-skrollan-2-86291/
      Byla to krásná skládačka, řemeslně velmi dobře připravená, obsahovala naprosto vše včetně vrutů, hřebíků, okna, dveří (včetně kliky) a návodky na stavbu. Na netu mají i video, kde je vidět jak to vzniká. Samozřejmě jsme si museli připravit dobře základy a dávat pozor při stavbě a nepoplést to, ale ve dvou jsme to pak postavili za víkend. Ještě upozorňuji, že jsme ji zvenčí pak natřeli barvou, jinak by zůstala moc světlá a skládačka neobsahuje střešní krytinu, prkna ano, ale něco navrch. Zvolili jsme kanadský šindel a místo jim dodaných okrajů ze dřeva jsme to nechali klempířem oplechovat. Máme ji 2 roky a jsme moc spokojení. A samozřejmě kamna také neobsahuje, ty si každý může zvolit podle svého.

      1. Ďakujem krásne za odpoveď, potreboval som to vedieť nakoľko sme ju už kúpili poskladanú z druhej ruky preniesli ju nakladným autom s rukou na naš pozemok ale nemali sme žiadne informácie o nej.

        Velmi ste nám pomohli.
        Ďakujeme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close