Blíží se zase (snad) teplo a vzpomněla jsem si, kterak jsme si užili řeku minulý rok. Konečně byla možnost v létě být na řece, něco vyzkoušet a trochu provětrat pádla a ruce i našim ratolestím, které několik let tu možnost nedostaly. Vodáctví volá.
Vybrali jsme Vltavu, známe ji a hlavně víme, že je pro vodáky a vodáctví opravdu jako dělaná. Všude množství půjčoven, tábořišť i kempů, zastávek s občerstvením. Nevýhodou je možná příliš mnoho lidí, ale to je diskutabilní, když se náhodou převrátíte, vždycky je poblíž někdo, kdo pomůže lovit vás i vaše věci.
Tady je důležitá informace, že plastovky, tedy plastové kanoe, jsou prakticky nezničitelné (tedy při normálním vodáctví) a při výletování a jízdě „na lehko“ se nemají tendenci převracet. Pokud tedy neváží každý z pádlujících 100 kg a více. Kdo i tak má strach, doporučují nafukovací kanoe, nebo malé rafty. Je to sice více dřiny a pravověrní vodáci z toho mají vyrážku, ale pokud Vltava teče, tak to naprosto stačí. Stejně tak, pokud byste s sebou měli menší děti, ty nafukovací loď ocení. Je měkká, prostornější a poskytuje i trochu místa na hraní a zábavu.
Neopomenutelná výbava na sjezd řeky je: oblečení na sobě – to zvolte podle počasí, s sebou (do lodního vaku nebo do konve) náhradní oblečení a případně bundu větrovku, to kdyby foukalo nebo kdyby se rozpršelo. Určitě vestu a helmu – lze mít vlastní, ale každá půjčovna na Vltavě i tohle nabízí. Někomu se to zdá přehnané, ale když se v proudu cvaknete a nevíte kde co lítá, je lepší být vybaven a zabezpečen. Speciálně pokud máte s sebou děti a mládež. Pro méně zkušené vodáky doporučuji tenisky – pevně držící boty do vody co dosahují ideálně po kotník – protože dno nebývá nikdy krásné a hladké jako mořská pláž a někdy jsou na dně (zejména pod jezem) i odpadky a nebezpečné věci.
Pádlo je druhá nejdůležitější věc hned po lodi. Vyberte si takové, která vám je zhruba po bradu když ho postavíte na zem. Pokud máte loď nafukovačku, klidně 5 až 10 cm přidejte, ať dosáhnete pádlem dobře do vody. Pádlo si celou dobu hlídejte, klidně si ho s sebou noste až k lavičce u stánku, nebo ho nechte v lodi, ale na tu se občas koukejte. Nemusí to být zrovna zloději, ale při tom počtu lidí okolo se pádlo snadno ztratí, nebo vám ho někdo omylem vymění a vy pak máte najednou pádlo o půl metru kratší a to je tak akorát na cákání vody na ostatní.
Cesta kanoí po Vltavě
Přesunuli jsme se busem do Vyššího Brodu, kde jsme měli domluvené lodě (půjčovna Inge Tour). Musím pochválit logistiku, okolo Vltavy v letním období. V sezoně je doprava kolem Vltavy opravdu v pohodě, jezdí spousta autobusů a to nejen od půjčoven lodí, ale dá se to zvládnout i za pomoci normálních busů. Jízdní řád je dostupný na IDOSu nebo se prostě zajdete podívat na zastávku.
V Inge půjčovně vypukl lehoučký chaos, to když jsme vyžadovali lodě ve správném stavu, s koňadrami i houbami. Brzo jsme ale obdrželi všechno a vyrazili v počtu 5 lodí na řeku. Možná houba někomu nepřipadá tak důležitá, ale jen do chvíle, kdy se hodlá zbavit vody nacákané do lodi, nebo když potřebuje přetáhnout nějaký jez či správně loď zajistit u stánku s obědem a lanko (koňadra) prostě chybí. Vodáctví má svá specifika a my už je trochu známe.
Jak jsme to jeli my
Dva dny před naším příjezdem slušně pršelo a řeka měla dostatek vody, byla díky tomu rychlá a zajímavá. Pro první den jsme zvolili nejkratší úsek, ale se 3 jezy. Vyšší Brod – Rožmberk. Secvičení proběhlo za pomoci dospěláků v každé lodi, ale už po 20 minutách jsme všechno promíchali a mládež dostala důvěru. Přeházeli jsme je v lodích tak, aby si procvičili to, co už znají, ale v posledních letech neměli moc možností to zkoušet.
A kupodivu, žádné karamboly, najíždění na kameny ani břehuláčky, se nekonaly. Asi jsme jim tu důvěru mohli dát mnohem dřív, ale rodiče už jsou takoví a bojí se. Samozřejmě hlavně matky. Otcové mají v tomto práh odvahy mnohem, mnohem dál a klidně testují, kam až se dá zajít. V tomto případě zajet s lodí.
Zastávek bylo jen pár, určitě se každému líbilo na ostrůvku kousek pod Vyšším Brodem, je to pouhých 6 km od Vyšáku. Jde o tábořiště U tří veverek, kde mimo klasického přespání celý den podávají občerstvení a mají i své speciální pití, veverčí bobky – upozorňuji, že je to s alkoholem, tedy jen pro dospělé. Na druhou stranu, dospělákům doporučuji vyzkoušet, je to překvapivé a zajímavé.
Úspěšně jsme den zakončili koupačkou u kempu a druhý den jsme se na stejném místě nalodili do stejných lodí. Voda byla pořád dost rychlá, takže za necelé 2 hodiny jsme byli u obědového stánku a přemýšleli, jak tu cestu nějak prodloužit, protože tímto tempem budeme za další 2 hodiny v cíli. Skoro by se ten naplánovaný úsek dal sjet 2x za sebou v jeden den.
Nakonec jsme se shodli na tom, že prodlužovat nebudeme a kdo bude mít zájem o vícedenní vodní dobrodružství, dá si ještě jednou zábavný úsek z Vyššího brodu, kde jsou 3 jezy a není to nuda.
Vltava má samozřejmě mnohem více úseků, takže pokud si najdete cestu od Vyššího Brodu až do Boršova, můžete mít týden co dělat. Podle vodácké mapy je to cca 68 km po řece. Pro začátečníky doporučuji vybrat jen 2 – 3 dny, ruce bolí a zážitků je dostatek. Nemusíte koukat jen na mapy.cz, klidně si najděte nějaké vodácké informace, bude tam přesná kilometráž řeky, kde je který jez a spousta užitečných informací.
Okolo Vltavy najdete také opravdu hodně turisticky zajímavých míst, takže navštívit můžete kostely, kláštery, pivovary a krásná městečka, tenhle článek ale měl být o vodáctví a tak to nebudeme natahovat.
Aktivní dovolená to je něco, můžete se mrknout jak to dopadlo v Londýně, nebo doporučení jak se zabalit do letadla, když se musíte vejít do příručního zavazadla. Taky zážitky z cesty vlakem do Chorvatska stojí za to. Ale nemusí se to přehánět, takže nemusíte vždycky jen do exotických krajin.