V zimě dostává naše tělo a náš organismus pořádně zabrat, nedostatek sluníčka, studené plískanice a někdy i nevhodně nastavené teploty doma. To se pak lehce stane, že prochladneme. Takže je jasné, že nás může přepadnout nějaká viróza či jiné onemocnění a to není v zimě moc dobré, protože možná máme oslabenou imunitu. Jak se tomu zkusit bránit?

Jak zlepšit imunitu?

Jedna z možností prevence je třeba otužování, navíc je v dnešní době i jedna z nejpopulárnějších a určitě ve svém okolí znáte někoho, kdo se otužování věnuje. Ale když vidím v TV záběry lidí, jak lezou do zamrzlého rybníka, cítím potřebu jít si obléct další svetr. I tak to ale jde a i bez svetru.

Další, také hodně populární, je sauna. Zásady saunování a různé druhy saun už jsem rozebrala v jiném článku, tak tady jen v základu, jak na to.

Otužování

Co se děje v těle při otužování?

Studená sprcha je pro každého, kdo není otužilcem, nepříjemnou věcí. Ale má jedno zásadní plus. Když na sebe tu vodu pustíme, naše tělo reaguje a pokusí se zachovat svou tělesnou teplotu a tím podpoří množení bílých krvinek, které jsou (což víme ze škol i skvělého animovaného seriálu „Byl jednou jeden život“) hlavními obránci našeho imunitního systému. Takže když jich máme dost, ubrání naše tělo proti infekcím či virózám. Když ale jsme oslabeni, máme jich méně a organismus se mnohem hůř brání.

Sprcha a otužování

Jak začít s otužováním? Jak se správně otužovat?

Není to tak, že hned skočíme do řeky nebo rybníka, to si uženeme leda rýmu. Je potřeba ti děkat sorývně a postupně. Nakonec by mohlo chladno být i příjemné. Takže jak se začít otužovat?

  • Začneme sprchováním vlažnou vodou a postupně její teplotu snižujeme. Ideální je, když si spruchu dopřejete ráno hned po probuzení a znovu to zopakujete večer.
  • V zimě se doporučuje být ve studené sprše tak 1 – 3 minuty, zatímco v létě je to 3 – 5 minut.
  • Po dobu sprchování se máme trochu pohybovat, nikdy během studené sprchy nestůjte strnule na místě.
  • Nedoporučuje se začínat s otužováním ve vaně napuštěné studenou vodou.
  • Po osprchování se dobře osušíme ručníkem, ideálně froté a přitlačit, tím pokožku zároveň i namasírujeme.
  • Při otužování si nesprchujeme hlavu, nikdy! Pokud nám to hrozí, pořídíme si koupací čepici.

Kdo se může otužovat?

Jednoduše, skoro každý, bez ohledu na věk či pohlaví. Nejvíc záleží na aktuálním zdravotním stavu. Děti se musí otužovat opatrněji, ale není výjimkou, že dnes začínají už ve dvou či 3 letech.

Otužování studenou vodou je dlouhodobou a pravidelnou záležitostí, ale není dobré s ním začínat ve chvíli, kdy jsme ve stresu. To by se mohlo projevit negativně.

Každý z nás, kdo se pravidelně otužuje, si chválí, že dobře snáší zimní změny počasí a netrpí na negativní zimní nálady. Otužováním zároveň pěstujeme silnou vůli, vytrvalost a také trpělivost – taky kdo má odvahu lézt do té studené vody častěji než musí. Takový člověk prostě musí mít skvělou náladu, jinak bychom ho museli označit za blázna :).

Za skutečného otužilce se může člověk považovat až po dvou letech, kdy se pravidelně otužuje.

Kdy se neotužovat?

  • Při nachlazení
  • Při oběhových a srdečních obtížích
  • Při onemocnění ledvin, štítné žlázy
  • Při cukrovce
  • Při astmatu

Kdo si není jistý, měl by se rozhodně poradit se svým lékařem.

Sauna prospívá stejně jako otužování

Sauna prospívá stejně jako otužování, takže kdo nemá dost odvahy na otužování, může to zkombinovat se saunou. Tam sice taky dochází ke kontaktu s ledovou vodou, ale až po výrazném prohřátí těla.

Druhy saun a správný postup jsem popsala ve článku o finské sauně. Takže krátce shrnu. Někdo se do sauna chodí ohřát, další tam relaxuje, někdo ji považuje za společenskou událost a všichni víme, že je to kvůli zdraví. Klasická finská sauna má teplotu kolem 90°C a po prohřátí následuje rychlé zchlazení těla pod studenou sprchou, v koupacím bazénku a když počasí dovolí, tak třeba ve sněhu.

Finská sauna

Kdy se sauně vyhnout?

  • Při vysokém tlaku
  • Při migréně
  • Při kožních problémech
  • Při těhotenství

I tady platí, že často i při nějakých obtížích do sauny, nebo některé z druhů saun, můžeme, je zase dobré poradit se s lékařem.

Rozhodně ale nechodit do sauny po požití alkoholu, to opravdu může být i nebezpečné.

Odpočinek po sauně

To je fáze, na kterou se často zapomíná, ale je důležitou součástí saunování a bez ní nemá sauna ten efekt o který stojíme. Ať v odpočívárně, nebo doma na gauči, dopřejte si po sauně a ochlazení dost dlouhý odpočinek. Klidně s oblíbenou knížkou, nebo poslechem hudby. Možná oblíbený film a nezapomeňte doplnit tekutiny.

Stejně jako otužování, i návštěvy sauny by měly být pravidelné, pak máte jistotu, že budete proti různým nákazám mnohem odolnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close