Každý rok přicházejí a nedají se ošidit. Vánoce. Protože jsme tvorové akční, tak se věnujeme tvoření adventní a vánoční výzdoby. Za ty roky už to máme vychytané, ale dobře si pamatuji chaos začátků.

Takže, co je k tomu potřeba

Nejvíc potřebujete jehličnaté větve a větvičky – ideální jsou jedlové, nepíchají, vypadají hezky a kryjí dobře věneček. Ale když neobjevíme jedli, používáme normální smrkové. Pár větviček z cesmíny – není podmínkou, dobře to vypadá, ale strašně to píchá.

Vazací drátek  – lze koupit v květinářství a určitě ho mají v obchodech jako je Baumax nebo Obi. Ja a když není, jde to i s tenkým provázkem, nebo nití – ale dá to víc práce.

Ozdoby – přírodní jako jsou šišky, sušené listy, skořice vcelku, celé ořechy a co vás tak napadne. Pak taky nepřírodní  – zakoupené nebo z domova. Od vánočních ozdob na stromeček po různé jiné ozdoby a ozdůbky. Nezapomenout na nějaké hezké barevné provázky nebo stužky.

Tavnou pistoli – stačí malá, ale pozor, včas zkontrolujte (pokud už ji doma máte), že je funkční a hlavně jestli do ní máte „náboje“. Lepidlo by taky šlo, ale je to s ním složitější.

Základy věnečků – pokud tedy chcete věnečky dělat. Zase jdou krásně koupit v květinářství. Ze sena/slámy jsme je v létě vyráběli jen jednou a vydržely nám sotva 2 roky, tak jsme přešli na polystyrén a ten máme nastálo.

Jak se připravit

Ideální místo je kuchyňský stůl, počítejte s nepořádkem všude okolo. K tomu si pusťte vánoční hudbu pro správnou náladu a udělejte si předem malé občerstvení, protože až se do toho zaberete, nebudete mít na nic dalšího čas. Jo a málem jsem zapomněla, nůžky 🙂

Aedventní dekorace a co k nim potřebujeme

Vlastní tvoření vánoční výzdoby

Vytvořte si základ věnečku. Větvičky si nastříhejte na malé kousky, takové ty co vypadají jako stopa od slepice. Osvědčily se nám asi tak 15 – 20 cm. Dobře se pak skládají na sebe a přivazují dokola toho věnečku. A pak už jen skládat, ovazovat a skládat dokud nejste spokojeni. Věneček je připraven ke zdobení. Nebojte se netradičních ozdob, je libo knoflíky?

Kdo dělá klasický adventní věnec se svíčkami, doporučuji na svíčky takové ty kalíšky, co se do věnce dají zapíchnout. Dobře drží na věnci a dobře v nich drží svíčky. My, od doby malých dětí, děláme bezpečnou variantu. Velký keramický talíř nazdobený větvičkami do kterého lijeme i vodu (bezpečnostní důvody) a v tom máme 4 adventní svíčky. Když jsem se po letech chtěla vrátit ke klasice, rada dětí (puberťáků) to zamítla, protože oni chtějí svoji tradici, talíř.

Varianta výzdoby pro nedočkavce a línější – vyberte pěknou placatou a hustou větvičku, tu pak budete zdobit. Nic nevážete, nestřiháte a přitom máte krásnou výzdobu.

Zdobení věnečků nebo adventní větve

Tak tady se fantazii meze nekladou. My většinou začneme nějakou mašlí, Pak si věci okolo a na věneček naskládáme a posunujeme a měníme a přesunujeme a….. až vezmeme tavnou pistoli a všechno to krásně přilepíme.

Když už máme všude jehličí

Když už je tu nepořádek, tak se podíváme, co nám zbylo a uděláme svícínek, větvičky ve váze, větvičky ve vázičce a jinou výzdobu – co nás tak napadne.

Nakonec nás čeká úklid, ale je provoněný svíčkami a jehličím. Mívám u něho vánoční náladu a nějak mi to nevadí. Jen naše kočka se z tolika malých věcí a hýbajících se větviček někdy může zbláznit, ale co, je to jednou za rok.


Když začíná advent, je to čas vánoční. Co nás před vánoci čeká a nemine? Co si třeba koupit, nebo vyrobit krásný adventní kalendář? Blíží se to a panikaříme, proto je dobré se nad vánočními dárky zamýšlet včas. A když už je to za dveřmi, tak nezapomínáme ani na pečení cukroví a vánočky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close