I kdyby pod vánočním stromkem měl být jen jeden jediný dárek, musí to být kniha. Aspoň tak to máme v naší rodině. A protože nás je pět, máme jistotu, že pod stromečkem bude minimálně pět dárků. Knihy a Vánoce k sobě nerozlučně patří.
Ne každý je knihomol. Někdo na knihy zanevřel už ve školních letech, protože ho nutili číst povinnou četbu, někdo na to nemá čas ani trpělivost. A někoho to možná jen nebaví. Věřte mi ale, že pro každého se kniha najde. Jen musíte správně odhadnout, jaký je to typ.
Typ čtenáře „Knihomol“ nebo „Všechnočet“
Vybírat knihu pro Knihomola je radost. Polyká všechno, co mu přijde do cesty, celá kvanta knih. Nezaměňujme ale Knihomola ze Všechnočta. Knihomol vyniká kvantitou přečtených titulů, má své oblíbené žánry a těch se většinou drží. Na rozdíl od Všechnočta. Ten čte prostě všechno. U obou je nejlepší při výběru knihy sáhnout mezi novinky. Jinak se vám může stát, že se nebude konat žádné překvapení.
Typ čtenáře „Badatel“
Badatel má určitou oblast zájmu, o které si rád čte, hledá informace, studuje ji. Ať už je to historie, architektura, technika, psychologie nebo třeba životopisy slavných osobností. U typu čtenáře Badatel je výběr snadnější, protože pátráte v nabídce zúžené na určité téma. Můžete zvolit některé z osvědčených kamenných knihkupectví a nebo zabrousit na internet. Já ráda nakupuji na Knihydobrovsky.cz, stačí jen vyfiltrovat příslušnou kategorii. Nebo si dejte více práce a hledejte specializované vydavatelství. Například máte doma rybáře, který o ničem jiném nemluví? Zkuste mu koupit knihu na irybarstvi.cz. Zajímá se u vás doma někdo o bunkry a opevnění? Pak je pro něho fortbooks.net jako stvořený. Dejte tomu čas a najdete to pravé.
Typ čtenáře „Fanoušek“
Fanoušek nemusí být nutně spojen jen se sportem, fandit lze třeba určitému žánru. Je libo detektivku, sci-fi, fantasy, historický román, něco k osobnímu rozvoji nebo sladké příběhy z růžové knihovny? Většina takových lidí se úzce zaměřuje na konkrétní tématiku. Na druhou stanu jsou v ní kovanými odborníky. Každý žánr má prostě svůj fanklub. Asi každý pochopí, že míchat sci-fi s knihami od Daniely Steelové lze jen těžko. Slávista si taky neoblíkne sparťanský dres! A proto je nejlépe hledat knihu, která do toho modelu přesně zapadá. Hoďte a internetu správné slovo do vyhledávače a už se to na vás valí.
Typ čtenáře „Sběratel“
Knihy hlavně sbírá a prohlíží. Některé ani nečte, to nechává na „někdy v budoucnu“. V knihovně má celé série od jednotlivých autorů. Jeho hlavním motivem je mít je prostě všechny! Chybějící kousek mu nedá spát. U Sběratele vždycky hrozí trochu nebezpečí, že si knihu koupí sám hned, jak vyjde. Je to pochopitelné. Těší se na ni. Pokud se chcete vyhnout takovém riziku, zkuste něco jiného. Chybí mu do sbírky nějaký starší kousek? Prohledejte antikvariáty, burzy, inzeráty. I poškozená stará kniha může udělat velkou radost.
Typ „Nečtenář“
Čekáte, že se teď dozvíte, že Nečtenář nečte. Ano, je to prosté, nečte. Ale proč? Možná jen nenašel žánr, který by ho bavil? Nebo nemá čas? I tady je řešení. Nečte, ale může poslouchat. V autě, při cestě do práce, při běhání, při vaření téměř kdykoliv a kdekoliv. Zkuste to. Velká spousta knih dnes vychází kromě tištěné podoby i jako audiokniha.
Zdánlivě to vypadá, že jsem vynechala děti, ale není to tak. Ony se v podstatě dají snadno zařadit do všech uvedených kategorií. Já mám doma badatele, fanouška i sběratele. A jak jste na tom vy?
Jak udělat z nečtenáře čtenáře? To je zase jiná kapitola. Ale když už čtenářem jste, nehledáte inspiraci? Co třeba takhle zkusit Pratchetovky. Viz článek o sérii jeho knih.