Každý z nás má asi období, kdy se mu neusíná dobře, případně dobře nespí. Existuje nespočet rad jak usnout a jak rychle usnout. Co ale říká praxe? Když to vyzkoušíte, můžete si nakonec vybrat způsob, který vám v danou chvíli vyhovuje. A nebo je střídat.

Babské rady jak rychle usnout

Hrnek vlahého (někdy oslazeného) mléka – na mě tedy nepůsobí, možná kdysi na děti. Je to příjemná věc, uklidňuje, ale neuspává.

Chladno v ložnici – to na mě funguje tak, že se zavrtám víc do peřiny, klepu se zimou a čekám na tu slastnou chvíli, kdy mi přestane být zima. Pak se mi možná (asi úlevou že nemrznu) o něco lépe usíná. Jenže zima v ložnici má jednu neblahou vlastnost, odmítám podstoupit riziko vniknutí chladu pod peřinu. Z toho vyplývá, že na manželské hrátky můžeme zapomenout. Takže ano, lze nárazově využít, nastálo nikoliv. 🙂

Bylinkové čaje – jsou takové, co uklidňují. Meduňka, heřmánek, třezalka, konopí a různé směsi. Koupit se toho dá hodně, nebo můžete použít vlastní zásoby pokud máte bylinkovou zahrádku. A jestli to funguje? Na mne ano, ale jen ve spojení s tím, že zpomalím. Není to o tom, že do sebe lupnu hrnek čaje a hurá. V klidu ho připravím, sednu si ke stolu a koukám se z okna, nebo u toho čtu nějakou knížku.

Stálý režim – aneb chodit spát ve stejný čas. Tak tohle se mi nikdy nepovedlo dodržovat tak dlouho, abych mohla posoudit, zda to funguje. Když nic jiného, tak víkend mi do toho hodil vidle. Prostě nežijeme jako kdysi, každé ráno nemusíme stávat a krmit kravky, takže ani večer nemusíme jít brzo spát a můžeme si užít nějaký film.

Teplé ponožky – to zní jako bláznivina, ale kdo má studené nohy jako já, zjistí, že pocit tepla opravdu pomůže dřív usnout. Neusnete díky tomu jako Růženka, ale nebude vás to od spaní odrazovat. Tahle rada od babičky na mě funguje.

Čaj s bylinkami na usínání
Meduňka, třezalka, heřmánek, mateřídouška…

Hodně těch věcí je vlastně o tom, že se máme zklidnit, zastavit a tak trochu si vyčistit hlavu od stresu. Jenže my žijeme v uspěchané době a málokdo má čas si večer na půl hodinky sednout s dobrým čajem a koukat z okna na šumící les, nebo ptáky v krmítku. Pokud se nám povede zastavit se, problémy se spaním tu najednou nebudou.

S čím babičky nepočítaly, takže na to nemají radu

Mobily a počítače – neusínat s mobilem nebo počítačem, nemít v ložnici televizi. O účincích modrého světla jsem toho četla hodně. Já vlastně nevím, jak to opravdu je a z mnoha zdrojů na internetu se dozvídám různé věci. V životě je to tak, že někdy mi mobil vadí a ruší, jindy si chci přečíst zprávy a tak ho do postele vezmu. Prostě bych bez přečtení zpráv nemohla usnout, přemýšlela bych, co asi je nového co ještě nevím 🙂

Svítící hodiny – nebo i jakékoliv hodiny, které můžeme pozorovat. Jo tak tohle na mě vliv má. Tedy když nemůžu usnout, jindy mi to nevadí. Prostě vztekle pozoruji, kolik je hodin a uvědomuji si, že já ještě nespím a ráno budu vypadat jako zombie. Chudák budík za to ani nemůže, ale nesnáším ho.

Chemie a prášky – nikdy jsem se neodhodlala je vyzkoušet. Tady nemohu soudit. Něco jiného je přírodní chemie, jako jsou čaje, nebo třeba CBD olej – konopné kapky na spaní. Ty jsme otestovali a v případně nepříliš velkého stresového zatížení dokonce pomohly. Jak dalece na to měla vliv víra v to, že pomůžou, to musí posoudit každý sám.

Nejsme unavení – myšleno fyzicky. Mnoho z nás nepracuje tak tvrdě, že bychom padli do postele a byli rádi, že jsme rádi. Takže alternativou je nějaký sport. Jenže na to jsme mnohdy dost líní. Když zrovna nejste příznivci běhání, tak můžete zkusit alespoň krátkou odpolední procházku.

Další rady jak usnout (z internetu)

Ponořte obličej do velmi studené vody. Prý je naše tělo v podvědomí naprogramováno na to, abychom se při ponoření obličeje zklidnili a zpomalil se nám metabolismus. Takže pak může být usínání jednodušší. Zkusila jsem to jednou a už to zkoušet nehodlám. Tohle není nic pro mne.

Vyčistěte mysl – tak tohle je klasika. Vlastně by to mohlo patřit i do babských rad. Jenže zkuste si to, mě před usnutím běží mozek jak splašený, pořád přemýšlím co všechno jsem nestihla, co zapomněla, co nás čeká zítra…. trochu mi pomáhá papír a tužka na nočním stolku. Zapíšu to a nebojím se, že to do rána zapomenu. Ale není to samospásné. Rady říkají, že se nemáme věnovat starostem a máme myslet na něco příjemného, vybavit si šťastnou vzpomínku a uvolnit se. Případně na 10 vteřin nemyslet vůbec na nic. Tohle já neumím, chtělo by to nějaký trénink a na ten správný jsem ještě nepřišla.

Vědomé dýchání – metoda se jmenuje 4 + 7 + 8. Je to o zklidnění mysli a srdeční frekvence. Prý stačí opřít jazyk o horní patro a dýchat. Po dobu čtyř vteřin pomalý nádech nosem, na sedm vteřin zadržte dech a dalších osm vteřin pomalu vydechujte ústy. Opakovat několikrát za sebou. Na tohle jsem se tak pekelně soustředila, že se mi naopak tepová frekvence zrychlovala. Takže to je podobný případ jako čištění mysli. Chtělo by to dlouhodobý a intenzivní trénink na který jsem si zatím nenašla čas.

Obrácená psychologie – to znamená říct si, že rozhodně chcete být vzhůru. Takže prý když se budete přesvědčovat, že nebudete spát, mohlo by to zabrat. Tak tomuhle nevěřím od začátku, takže zkouška ani neproběhla. Možná se k tomu dopracuji časem, ale zatím posoudit nemůžu.

Co funguje na mě když nemůžu usnout

Čtení knížek – tím evidentně obcházím to, že se sama neumím zklidnit. Ale protože ráda čtu, pomáhá mi to. Musím ale číst knížky, které už znám a můžu od nich odejít (myšleno můžu u nich usnout). Ty, které čtu poprvé, neumím odložit, jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.

Příjemné vůně – když převléknu postele do nového povlečení, usínám jak mimino. To ale nedělám 2x týdnu. Tak jsem zjistila, že voňavé prostředí na mě má vliv. Ať už je to kytka v ložnici, vonná tyčinka, nebo svíčka. Tohle mi pomáhá. Možná jsem přílišný romantik a manžel říká, že pivo před spaním by taky mohlo zabrat, protože voní, ale já to mám jinak.

Naklepaný polštář – ano i to má vliv. Asi i druh polštáře. Já mám velký a malý a když není naklepaný, tak to není ono. Nejsem spokojená a vím, že je něco špatně.

Jídlo – před spaním moc nejíst, nebo jen lehké věci. Ale pozor, nemůžu jít spát, když mám hlad. Když někdy jsem dlouho vzhůru, tak mi pomůže malý hrnek mléka. A není ani oslazený. Prostě usínat se škrundajícím žaludkem mi nejde. Stejně tak jako mi nejde rychle usnout brzo po česnekových topinkách.

Teplá vana – taky nepraktikuji každý den, ale když po horké vaně hned vklouznu do postele, tak usínání přichází samo. Ale je to tak, že jsem v té vaně aspoň 20 minut a už jsem se asi zastavila a uklidnila se tam.

Jak tak na to koukám, je to skoro všechno o tom zastavení a uklidnění. Bez toho to prostě nejde. Jsem typ sova, takže tyhle činnosti u mne připadají v úvahu nejdřív po 22 hodině. Nesnažím se jít spát dřív, i když třeba druhý den mám vstávat opravdu brzo. Prostě vím, že to nejde.

Bublifuk na závěr

Dělejte bubliny – když máme děti, malé sourozence, nebo vnoučata, můžeme doma často mít i bublifuk. Prý při vyfukování bublin dochází k hlubokému dýchání a tato činnost řeší otázku jak rychle usnout. Je asi zvláštní představa v noci před spaním dělat bubliny, ale proč to nezkusit. Tedy když u toho vynecháte bláznivé poskakování a chytání bublin, to by ke zklidnění asi nepřispělo.

Bublifuk jako způsob jak usnou
Jak rychle usnout s pomocí bublifuku? Zní to trochu jako vtip.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close