S mobilním telefonem žijeme už skoro pořád. Je vedle nás, vedle postele, vedle vany. Někomu leží i vedle talíře u oběda. Jestli je to správně nebo ne, to je na posouzení každého z nás. Co člověk to názor.

Ale otravné telefonáty, nebo podezřelé, nebo možná jen ty jejichž číslo jsme si včas neuložili? To už je samostatná disciplína. Někdy se stane, že telefon vyzvání a na displeji je číslo, které neznám nebo dokonce skryté číslo. Dřív jsem si s tím nevěděla rady, ale dneska už mi je jasné, jak zjistit kdo mi volal.

Jak zjistit kdo mi volal podle čísla (pomocí internetového vyhledávače)

Úplně jednoduše, stačí když ve svém internetovém vyhledávači (je jedno zda je to seznam, google, bing nebo atlas) zadáme hledané číslo a pak už jen stiskneme Enter. Ideálně s CZ předvolbou (+420) nebo prostě celé. Jo a píše se to bez mezer i s mezerami, vyhledávač by si s tím měl umět poradit. Pokud je to veřejně známé telefonní číslo, ihned se Vám ukáže i s názvem firmy, společnosti, podnikatele. Pokud je to soukromé číslo, může se Vám například ukázat, že se jedná o číslo od O2, ale detaily o osobě neuvidíte.

Kdo mi volal – jaké webové stránky poradí

Taky existují specializované webové stránky, kde najdete některá čísla. Hodně často je to o obtěžujících telefonních hovorech, tedy číslech. Tam můžete i přidávat nová čísla, tedy pokud máte nějakou nepříjemnou zkušenost – například obtěžující nabídky energetik nebo časté výzkumy a ankety. Když si tam ověříte, že je to tak, už víte, že to číslo můžete ignorovat.

Které www to mohou být:

  • www.komupatri.cz
  • www.kdomivolal.cz
  • www.kdomivolal.eu (to je jiná, než kdomivolal.cz)
  • www.muzutozvednout.cz
  • www.vyhledatcislo.cz
  • www.nevolejte.cz – aktivita pro zastavení telefonního spamování

Mobilní aplikace také zjistí kdo mi volal

Mobilní chytré aplikace tohle taky umí. Aplikace je lepší v tom, že vám rovnou nahlásí podezřelé číslo. Navíc je to chytrá aplikace a do budoucna vám přímo umožní taková čísla blokovat, nebo vám to hlásí už při vyzvánění. Některé umí tvořit blacklist, tedy seznam čísel, která se vám nemají dovolat. Obecně si myslím, že tyhle chytré aplikace jsou lepší, než to chodit ještě hledat na www stránky.

  • Nevolejte.cz – existuje i www stránka – aplikace je pro android i apple (iOS)
  • KdoMiVolal – existuje i www stránka – aplikace pomáhá identifikovat i blokovat hovory
  • Můžu to zvednout – existuje i www stránka- aplikace je pro android i apple (iOS)
  • Calls Blacklist – umí blokovat i hovory ze skrytých čísel a SMS – ale všechna, což není výhodné kvůli skrytým číslům úřadů nebo policie

V databázích prý mají skoro čísla používaná pro marketingové volání na klienty, tedy na nás. Tak mohou jednoduše prozradit, komu patří telefonní číslo. Pomáhají odhalit nevyžádané hovory a můžeme si přečíst reakce jiných lidí na konkrétní telefonní číslo. Při vyhledávání telefonních čísel v databázích nebo přes internetový prohlížeč je také dobré číslo zadat v různých tvarech. Každá firma může mít na svých webových stránkách číslo zapsané v jiném tvaru a databáze také může pracovat s různými formáty. Tedy s předvolbou CZ, s mezerami i bez mezer.

A co když mi volá skryté číslo? Toť otázka

Pokud volá skryté číslo, tedy se na displeji neobjeví žádné číslice, ale pouze info o tom, že volá (volalo) skryté číslo. Taková čísla často používají telemarketingové společnosti nebo call centra. Jejich cílem je prodej po telefonu, nebo marketingové průzkumy. POZOR! Skryté číslo může patřit i policii nebo některým státním úřadům. Náš Finanční úřad mi například ze skrytého čísla volal.

Jak zjistím kdo volal
Jak to vypadá na displeji mobilu

Když chci zjistit, kdo volá ze skrytého čísla, musíme se obrátit na mobilního operátora nebo policii. Důležité na tom je, že náš operátor má povinnost prozradit komu patří skryté telefonní číslo, ale bude si za to účtovat nějaký ten poplatek. U Vodafone je to např. 250 Kč a jde to poštou do vlastních rukou, takže to trvá. Má to i nějaká omezení (nefunguje to na předplacené karty a mimo ČR). Když je to předplacená karta, nezjistí nám majitele, ale pošlou nám celé číslo a my máme šanci tam zavolat a vyjasnit si rázně a jasně situaci.

Na Policii bychom se měli obrátit jen v případě, že skryté číslo volá dlouhodobě šikanuje nás – třeba zvoní často a v noci. Prý to není tak jednoduché, protože pokud se nejedná o stalking, není to trestný čin, ale jen přestupek proti občanskému soužití a v tom případě prý policie nemá právo číslo zjišťovat. To prý až soud. Tady je hranice asi dost tenká a doufejme, že se do takové situace nikdo nedostane. Docela zajímavě jsem to našla sepsané tady. Kdo, co, jak a za kolik v případě skrytého čísla.


Záludnosti IT technologií nás někdy doženou a často také pomáhají. Minule jsem se prala s tím, jak napsat zavináč na klávesnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close