Tuhle kytku s názvem vánoční hvězda zná snad každý, už mnoho let je spojena převážně s časem vánočním. Jak na její pěstování? Jestli jste „mučikvítko“ jako já, tak si pročtěte rady. Pokud se vám podaří podle toho řídit, prý budete mít tuhle kytku krásnou i o dalších vánocích.

Co o vánoční hvězdě říká wikipedie

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý též jako vánoční hvězda a v USA jako Poinsettia, je rostlina z čeledi pryšcovitých, která pochází z Mexika a dalších států Střední Ameriky. Je obzvláště známá pro své červené a zelené listy, díky kterým je spojována s vánoční výzdobou. Její další známé jméno, poinsettia, má původ v příjmení prvního velvyslance USA v Mexiku Joela Robertse Poinsetta, jenž rostlinu do Spojených států přivezl roku 1825.

Poinsettia různé barvy
Vánoční hvězda může mít různé barvy

Přesadit nebo nechat v koupeném květináči

Když má tahle barevná nádhera moc malý květináč, je vhodné ji přesadit. Hlavní je, aby měla vzdušnou a propustnou zeminu a tu ani příliš nemačkat, tedy neudusávat. Všude se píše také o vhodném hnojení, ale to je pro mne asi nedosažitelná meta, takže jsem se propracovala k hnojícím tyčinkám, používám univerzální pokojové pro všechny květiny doma. Jsou vděčné, že jsem vůbec něco přihrála a berou mě takovou jaká jsem – mučikvítkovou s velkou snahou.

Jak se zalévá vánoční hvězda

Hlavní je, aby měla vánoční hvězda pravidelnou zálivku. Voda, kterou použijeme, by měla být odstátá a ideálně aby měla pokojovou teplotu. Nemá ráda, když voda stojí v misce. Tedy nezalévat příliš, ale spíše častěji a trochu. Má docela ráda i rosení, důležité je to v bytech či domovech se suchým vzduchem.

I když to třeba na první pohled nevypadá, tak důležité je, kam ji umístíte. Nemá ráda teplotní změny, průvan a přímé sluneční světlo. I když má ráda teplo (asi že je původem z Mexika), na parapetu nad topením se jí nedaří. Takže, když ji kupujete, nechte si ji na cestu zabalit. Doma pak nedávat na okno které používáte k větrání a nedávat ani nad topení. Co třeba stůl u okna?

Jak seříznout vánoční hvězdu

Tedy to seříznutí a nové obražení se mi už povedlo. I když jsem se děsila, že ten pahýl už nikdy neobroste, najednou se tam výhonky objevily. Jo a když už obrazí, tak kolem chodit po špičkách, aby se nelekla a ty výhonky neshodila, taková je moje zkušenost. Jediné místo, kde máme chladněji je ložnice, ale tam obvykle kytky nemívám, takže jsem na ní zapomínala se zálivkou a to se jí nelíbilo.

Zkoušela jsem Poinsettii udržet v kondici i delší dobu, protože znám rodiny, kde ji mají celoročně a další vánoce žádnou nekupují. Rady, jak na to, jsou jasné. Po svátcích seříznout tak na 10 cm a nebát se toho. Přemístit na trochu chladnější místo a tolik nezalévat. Chladnější místo je prý tak 16 stupňů, já bohužel žádné takové doma nemám. Prý se přes léto dá pěstovat i venku, ale musí se hnojit. Přijde o svoji barevnou korunku, ale v zimě by měla zase zčervenat.

Jak se množí vánoční hvězda

Prý velmi jednoduše, tedy řízkováním. Někdy tak v dubnu nebo v květnu se ustřihnou mladé čerstvě narostlé větvičky a pak se zasadí rovnou do mokré půdy. Odborníci píšou „do vlhkého substrátu“. Nechávají se dál v klidu, bez průvanu a a pravidelnou zálivkou.

Vánoční hvězda poinsettia
Nádherná červená barva je to, co z pryšce dělá vánoční kytku.

Proč nekvete vánoční hvězda

Tady by spíš mělo být napsáno, proč kvete v období Vánoc. Ona je totiž vánoční hvězda rostlinkou načasovanou na krátké dny. To znamená, že kvete (tedy tvoří červené či jinak barevné listy) jen když je den osm až devět hodin. To je pro ni znamením, že má kvést. Většinou se zbarví a už po pár týdnech ukáže i poupata uprostřed korunek barevných listů.

Velkopěstitelé a prodejci prý tohle střídání světla a tmy řídí uměle, prostě na to mají techniku. My můžeme vánoční hvězdě pomoct případně tak, že ji budeme zakrývat třeba černým papírem (ale musí se pod něj vejít celá i s květináčem) tak aby pod ním byla 14-15 hodin. Já osobně si tohle při běžném pracovním provozu nedokážu představit, ale třeba to někdo vyzkouší. Nebo zvídavé děti vyrobí nějakou vychytávku z arduina a naprogramují mi to. To by pak byla super věc na pokusy 🙂


S domácími květinami, jako je benjamín, vánoční hvězda nebo tchyniny jazyky mi to moc nejde. To úspěchy v pěstování bylinek jsou o několik levelů výš. Takže pevně doufám, že jednou i domácí květiny budou žít beze strachu z mojí péče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close