Asi každý z nás se někdy rozplýval nad letenkou za pár stovek. Nakonec ale zjistíte, že nízkonákladová letecká společnost si naúčtuje tu 10 euro za výběr místa u okna, tu 15t za check-in na přepážce a nakonec slušně napálí i cenu za kufr. Je to klasický prodejní trik. Ale jak se sbalit do tak malého zavazadla?

15 tipů na cestování nalehko

Pokud tyto služby navíc vnímáte jako já, nebo prostě jen chcete ušetřit, jste na správném místě. Napsala jsem pro vás nejen přehled, co si sbalit do příručního zavazadla, ale i podrobný návod na to, jak se sbalit na dovolenou a jak vybírat oblečení na cestu. 

Jaké rozměry má příruční zavazadlo?

Každá letecká společnost má základní rozměry kabinového zavazadla jiné. Většinou je najdete přehledně vypsané na rezervaci letu, případně na webu letecké společnosti. Pomyslné přední příčce nejmenších zavazadel už roky vévodí Ryanair se skutečně minimalistickými rozměry. 

Rozměry příručních zavazadel:

Rozměry zavazadla Ryanair 40 x 25 x 20 cm

Rozměry zavazadla Wizzair 40 x 30 x 20 cm

Rozměry zavazadla Easyjet 45 x 36 x 20 cm

Rozměry zavazadla ČSA 55 x 45 x 25 cm

Rozměry zavazadla Emirates 55 x 38 x 20 cm

Rozměry zavazadla Lufthansa 55 x 40 x 23 cm

Rozměry zavazadla Air France 55 x 35 x 25 cm

Rozměry zavazadla Aegean Airlines 56 x 45 x 25 cm

Jak vidíte, rozdíl mezi cestovním batohem do letadla u první a poslední letecké společnosti je už dost velký. V praxi jde o skok mezi malým turistickým batůžkem a slušně velkým kufrem na kolečkách.

Ryanair příruční zavazadla:

Další cestovní batohy do letadla:

Příruční zavazadlo batoh do letadla Cabin zero 44l
Zavazadlo do letadla

Jak se sbalit na dovolenou do příručního zavazadla?

14 dní u moře jen s příručním zavazadlem se dá zvládnout. Budete ale muset přemýšlet, co si sbalit a jak si sbalit. Dále pak přehodnotit svoje priority ohledně nejrůznějších “nezbytností”. Pojďme do toho spolu!

1. Pořiďte si palubní zavazadlo, které se co nejvíce blíží rozměrům povoleným leteckou společností

Vím, že rolovací batoh vypadá skvěle a že už určitě máte nějaké batohy doma, ale tady rozhodně doporučuji pořídit si batoh nebo tašku ve tvaru kvádru, abyste co nejlépe vyplnili povolený prostor. Osobně mám takové tašky dvě: malé palubní zavazadlo pro lowcost lety a větší palubní zavazadlo pro klasické aerolinie. Skvělé je, že palubní zavazadla seženete často i v běžných e-shopech.

2. Zjistěte, co budete doopravdy potřebovat

Pokud vaše ubytování nabízí ručníky, nemá smysl si zabrat půlku zavazadla tlustou osuškou. Zjistěte, co máte k dispozici na místě a nebalte zbytečně předměty, které vám poskytnou zdarma přímo na dovolené. 

3. Volte prostorově úsporné a multifunkční varianty

Potřebujete-li na svou cestu osušku, skvělou variantou je funkční rychleschnoucí ručník. Poslouží vám jako deka i osuška, můžete ho vyprat a rychle usušit a navíc zabírá mnohem méně místa než klasický froté ručník. U oblečení byste měli uvažovat podobně. Dejte přednost funkčnosti před módou a vyberte raději tenkou, ale hřejivou mikinu, ve které se budete cítit dobře. Stejně pak postupujte u kosmetiky. Přelijte kosmetiku do menších lahviček a neberte zbytečně 3 produkty se stejným účinkem.

Můj TIP: Croptop na ramínka zabere o 80 % méně místa než oversize tričko! 🙂

4. Nakupte až na místě

Pokud víte, že budete potřebovat velké balení opalovacího krému a kondicionéru, kupte si ho až na místě. Pokud cestujete s partou, není problém si koupit jedno balení produktu, na kterém se shodnete všichni. Tím navíc snížíte svou ekologickou stopu.

5. Vytvořte si capsule wardrobe na dovolenou

Přemýšlejte nad oblečením, které si berete sebou. Každý z nás chce i na dovolené vypadat dobře, ale kapacita kabinového zavazadla je omezená. Co s tím? Vytvořte si šatník v několika základních barvách, kde všechno ladí se vším. Vyberte si základní paletu barev a myslete na to, aby se mezi sebou daly jednotlivé kousky libovolně zaměňovat. Tak budete mít každý den k dispozici nový outfit.

6. Počítejte

Spočítejte si, kolik dní na dovolené reálně strávíte. Není potřeba si balit 3x víc oblečení, než co unosíte doma. Vím, že vám v hlavě vrtá zákeřně “co kdyby”, ale dvě trička navíc budou opravdu stačit. Kdyby ne, vždycky je můžete někde vyprat. 

7. Promyslete priority

Je jasné, že všechno se vám do příručního zavazadla nikdy nevejde. Přežívat jen na nezbytnostech by ale bylo smutné. Promyslete, jaké věci si chcete přibalit a počítejte s jejich rozměry. V mém případě mají stálé místo v palubním zavazadle ploutve s brýlemi a šnorchlem a malý dalekohled. Pokud třeba rádi hrajete na hudební nástroje, je jasné, že akordeon si bez příplatku povezete jen těžko. Malá foukací harmonika se ale vejde v pohodě, co myslíte?

8. Kupičkujte, vybírejte, vyřazujte

Dostali jste se až do fáze finálních příprav? Dám vám osobní radu. Naházejte si na hromadu všechno, co chcete sbalit do příručního zavazadla a pak předměty pořádně proberte a vyřaďte nepotřebné. Garantuji vám, že tak třetinu můžete bez výčitek odnést zpátky do skříně. 

9. Pečlivě skládejte

Složte si oblečení tak, aby vycházelo na rozměry zavazadla. Případně použijte známý trik z internetu a oblečení zakulte do ruliček. Bude se vám lépe pěchovat do kabinového zavazadla a lépe vyplní místo. 

10. Nevozte zbytečně vzduch

Mým oblíbeným pomocníkem pro balení jsou zipové sáčky a potravinová folie, díky kterým můžete některé objemnější kousky vyfouknout a stlačit až do neuvěřitelných rozměrů. Skvěle to funguje s mikinami, ale i drobnými kusy oblečení.

Nezbytnosti na dovolenou

11. Největší věci si oblečte na sebe

Je jasné, že pohorky a bundu do zavazadla nenacpete. Vyberte si zvlášť, co si vezmete na sebe na cestu. Neradím vám, abyste si do letadla oblékli 5 triček, ale uvažujte nad tím, jestli by nebylo lepší strávit let v nejhuňatější mikině kterou chcete s sebou a zabírala by místo. Nebude vám zima od klimatizace a ještě ušetříte místo v batohu.

12. Rozvrhněte si místo v kabinovém zavazadle

Jdeme na balení! Jestli jste někdy hráli Tetris, bude pro vás tento krok hračka. Postupujte od větších a těžko umístitelných předmětů a volná místa vycpávejte menšími. Já začínám ploutvemi, které přijdou vždy úhlopříčně přes celou tašku a jsou vycpané ponožkami.

13. Využijte kabelku navíc

Někteří přepravci povolují ke klasickému kabinovému zavazadlu ještě malý batůžek nebo kabelku navíc. Nezapomeňte si prostudovat přepravní podmínky a pokud máte možnost dalšího malého zavazadla, využijte ho naplno.

14. Důležité věci dejte navrch

Nikdo nechce při hledání pasu nebo peněženky přeskládávat celý batoh. Důležité dokumenty, peněženku a léky umístěte na bezpečné, ale dobře přístupné místo. Stejně tak byste měli mít po ruce sáček s tekutinami a větší elektroniku. Až je budete při letištní kontrole vyndávat, ušetříte si pár nervózních pohledů ostatních cestujících ve frontě.

15. Stáhněte batoh popruhy

Pokud má vaše příruční zavazadlo popruhy, nebojte se je použít. Menší komprese vašim svrškům určitě neublíží. Získáte tak pár centimetrů k dobru. A teď už hurá na letiště!

Dočetli jste se až sem? Mám pro vás ještě praktickou ukázku balení na 14 dní k moři. I když jde o výlet do teplých krajin, na plachetnici bývá někdy doslova zima jako na lodi. Proto část mého zavazadla neprakticky zabírají zimní nepromokavé kalhoty. 

Co si sbalit na dovolenou na 14 dní k moři? 

  • Topy, trička a košile: 10x
  • Spodní prádlo: 16x
  • Ponožky: 5x (většinu dovolené trávím v otevřených botách, pokud chcete nosit ponožky v sandálech, vynásobte číslo dvěma)
  • Kraťasy: 2x
  • Dlouhé kalhoty: 1x
  • Šaty: 2x (další sadou oblečení)
  • Sandály
  • Tenisky (na sebe)
  • Bunda (na sebe)
  • Mikina: 3x (z toho jedna na cestu)
  • Šátek na krk nebo na hlavu
  • Pareo nebo plážový přehoz
  • Sluneční brýle
  • Plavky: 2x
  • Kosmetická taštička: zubní pasta s kartáčkem, hydratační krém, opalovací krém, šampon a kondicionér, jelení lůj, sprchový gel, antiperspirant, miniatura toaletní vody, hřeben, tyčinky do uší, odličovací tampony a kapesníky.
  • Malá lékárnička: dezinfekce, pár náplastí, Ibalgin a živočišné uhlí
  • Rychleschnoucí ručník
  • Ploutve
  • Brýle a šnorchl
  • Dalekohled
  • Nabíječka na mobil
  • Doklady, peníze a letenky

Hodit by se vám mohlo i něco navíc. Budeme se ale držet minimalismu, protože nafukovací lehátko složí do příručního zavazadla jen opravdový frajer. Co dalšího se může hodit?

  • Plážová taška nebo skládací batůžek
  • Lahev na vodu
  • Kniha, čtečka e-boků nebo cestovní verze společenské hry
  • Boty do vody
  • Gumičky a sponky do vlasů
  • Repelent
  • Čelovka
  • Šicí potřeby
  • Drobné vybavení na sport
  • Sluchátka, případně špunty do uší

Teď už víte, jak se sbalit na dovolenou do příručního zavazadla. Cestovat nalehko není taková věda, jak se může na první pohled zdát. Jděte do toho po hlavě a uvidíte, že vám nakonec nebude skoro nic chybět! Dokonce i můžete ubrat, protože v každém větším městečku najdete veřejnou prádelnu a můžete si pár kousků přeprat.


Cestování je naše láska a odreagování. Jasně, že to není úplně pro každého, ale pokud vás to baví, mrkněte i na cestu vlakem do Chorvatska nebo všechny cesty vedou do Říma. Pokud máte rádi gastroturistiku, mohlop by vás zajímat něco o portském.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close