Jasně že to není jen tak, souvisí to s návštěvou města Porto a okolních vinic. Jen tam, a nikde jinde, se pěstují hrozny, ze kterých se pak dělá pravé portské víno. A my jsme tam na dovolené dorazili a žasli jsme.
Celkově doporučuji navštívit Portugalsko a v něm určitě minimálně Porto a Lisabon, ale je tam i víc nádherných míst a spousta zajímavých lidí. Možná je to způsobeno historií, kterou hodně ovlivnilo mořeplavectví a obchod. Víte, že Portugalsko je podobně veliké jako naše republika a má i skoro stejně obyvatel? A že je přitom největším producentem a vývozcem korku na světě? Ale o tom asi jinde a jindy.
Jak poznat portské víno?
Je to vlastně jednoduché, protože jeho produkce je přísně sledovaná a kontrolována institutem pro portská vína (IVDP). Každá taková láhev je opatřená známkou portského vína, kolkem Selo de Garantia a textem Vinho Do Porto, také unikátním číslem šarže. Takže takový kolek je potvrzením, že držíte v ruce pravé portské víno z regionu Douro.
Odkud je portské víno?
Tohle víno může být jen z Portugalskal. Konkrétně z okolí města Porto a vinic okolo řeky Douro. Jen tam, a nikde jinde, se pěstují hrozny, ze kterých se pak dělá pravé portské. Jsou tam chladné zimy a horká suchá léta. To léto mohu potvrdit, je tam vedro na padnutí, ale třeba na elektrokole je výlet podél řeky krásný a nahoru do vinic lézt nemusíte. Ve městě Porto, respektive na druhém břehu města Porto, kde už to je Vila Nova de Gaia jsou snad všechny známé i neznámé sklepy s portským vínem na dosah.
Jak se vyrábí portské víno?
Vyrábí se od začátku 18. století. Protože portské víno je fortifikované víno, jeho výroba se řídí jasnými postupy. Asi nejdůležitějším je dolihování neboli fortifikace. Do kvasícího moštu se přidá vinná pálenka, čímž se proces kvašení zcela zastaví. Fortifikace má zásadní vliv na kvalitu a chuť vína, ve víně zůstává mnohem více cukru než u tradičního vína. Proto je portské o poznání sladší než ostatní vína, ale kvůli přidané pálence má taky více alkoholu. V případě portského vína to je 19 – 23 %. Jo a zraje v sudech z dubového dřeva.
Druhy portského vína
Překvapilo mě, že existuje víc druhů než červené. Resp. znala jsem červené ruby a tawny. Ale jsou i bílá a růžová.
Portské víno tawny – červené víno stařené v malých sudech. Je tam trochu kyslíku a tím získá tu svou chuť vůni i barvu. Když se podíváte proti světlu, není jasně červené, spíš do hněda.
Portské víno ruby – také červené (tedy z modrých hroznů), ale nezraje v sudech, ale v kádích a bez kyslíku. Takže má nádherně tmavě rudou barvu. Na chuť je trochu lehčí, přirovnala bych to pocitově k mladšímu vínu, ale hodně záleží na značce.
Červené portské – ne každé červené portské je ruby. Prostě je to červené fortifikované víno a paleta chutí je vážně různorodá. Stejně tak i barva, od růžové až po fialovou.
Bílé portské – jak jinak, než z bílých hroznů, barvu má většinou dost do žluta, možná trochu šmrncnutou zelenou kapkou. Hodně se používá do míchaných nápojů, případně se pije chlazené, což je rozdíl proti ostatním červeným portským.
Růžové portské – dá se říct, že je to hodně mladý druh. Portugalci ho řadí k červenému a vyrábí se hlavně proto, že ta barva přišla do módy. To ale neznamená, že je špatné. Je lehoučké a příjemné, podává se také chlazené a cítila jsem z něj nejvíc ovocných chutí a vůní.
Jak se pije portské víno?
Je to dezertní víno, takže ke sladkostem. V Portugalsku mě jeden starý pán upozornil, že před jídlem si tedy rozhodně portské nedám! Takže je to jasně digestiv. Výjimkou prý je jen přípitek na oslavách. Taky se prý pije při romantických setkáních dvou lidí bez rozdílu věku. To si tedy nechám líbit.
Za těch pár dní v Portugalsku jsme portské dostali do různých skleniček, ale nejčastěji do takových menších (asi tak 1 dcl) tvaru tulipánku. Jsou trochu podobné jako ty na červené víno, ale dole méně rozšířené a vyšší. Ale dostali jsme je i do skleniček na bílé víno s lehce uzavřeným (zúženým horním okrajem).
Při návštěvě jednoho ze sklepů (Ramos Pinto) jsme absolvovali prohlídku sklepů, muzea historie a pak samozřejmě degustaci. Tam mi definitivně došlo, že portské je prostě speciální druh vína a od „normálního“ vína se liší nejen chutí, ale i třeba způsobem pití, příležitostí a přístupem lidí k němu.
Porto tonic alias port tonic
Tak to byla novinka a doufám, že sem brzo přijde. Je to míchaný nápoj kdy je 1 díl bílého portského, 2 díly toniku (dobrého) a trochu ledu. Nejen na horké letní dny, ale i večery je to skvělý nápoj. Ale trochu zrádný, tonik zakryje tu alkoholovou část a nezapomínejte, že portské má okolo 20 %. Je to příjemně osvěžující a Portugalci už ho dělají i rovnou míchaný. Dá se u nich koupit v plechovce v supermarketu.
Kde koupit portské
Naštěstí jsme národ milovníků dobrého alkoholu (vína, piva, rumu a všemožných dalších alkoholových pochutin), takže nakoupit portské není těžké. Málokdy vyjedu do velkého města abych mohla vybírat, takže pro mě jsou jasné eshopy. Třeba topalkohol či alkohol.cz, nebo nějaké další, specializované přímo na portské (Portugalsko v lahvi).
Jasně, že tohle je článek o alkoholu a to není úplně pro každého, ale souvisí s cestováním a to už je asi lepší. A o tom máme články, třeba Aktivní dovolená, jak cestovat sami nebo cesta vlakem do Chorvatska.