Moje pračka začala stávkovat. Po příjezdu pana opraváře se nakonec závada ukázala jako banalita, ale u toho jsem měla možnost nahlédnout lehce „pod pokličku“ a to jsem se divila co se v pračce najde. Knoflíky, kostice z podprsenky, provázek, kousek drátku a blíže neidentifikovatelné odpadky. Tak jsem se rozhodla víc starat a začala hledat možnosti, jak vyčistit pračku.

Pokud chcete vyčistit pračku, má to nějaký svůj ustálený postup a ten bychom měli dodržovat.

  • Připravit se (jako že hadr, čistící prostředek atp.)
  • Nezapomenout odpojit pračku od elektriky
  • Vyčistit filtr
  • Vyčistit samotnou pračku
  • Zapojit pračku zpátky a začít znovu používat

Protože se občas snažím o trochu eko přístup, hledala jsem, jak vyčistit pračku něčím méně agresivním, než jsou obvyklé čističe. A hle, našla jsem.

Jak vyčistit pračku octem

Pokud chcete vyčistit pračku octem, zbavíte se rozhodně nánosů vodního kamene, ale kupodivu i ostatního nepořádku a bakterií. Mimochodem, ocet je v domácnosti skoro univerzální čistič, ale pořád je to vlastně kyselina octová, tak pozor při práci s ním.

Postup čištění pračky

  1. V misce nebo na starém kusu látky si rozložím nástroje, o kterých si myslím, že je budu potřebovat. To podle zkušenosti jsou: čistá látka, starší kartáček na zuby (ten se fakt hodí), kartáč z nádobí na držátku (větší než kartáček na zuby), houbičku na nádobí, ocet (v rozprašovací lahvičce) a vodu.
  2. Důležitá věc – odpojit pračku od elektrické zásuvky. Je to celé kovové, to by mohla být prda.
  3. Vyndám a vyčistím filtr (pokud to jde). Zaslouží důkladné vyčištění, ideálně v teplé vodě a mycím prostředku na nádobí. Pak filtr nechám vyschnout, aby bylo možné ho vrátit zpátky.
  4. Teprve teď dojde na to čištění samotné pračky. Nejdřív povrchy – hadřík, kartáček nebo houbičku si nastříkám octem a důkladně očistím vnitřek pračky, zejména buben, dvířka a těsnění. U toho těsnění jsem se bála a nejdřív jsem zkoušela, jestli ho ocet nerozežere (kápla jsem na to neředěnou kapku a čekala asi 15 minut).
  5. Po vyčištění jsem ještě provedla praní na krátký program (na 30 %) kdy jsem do pračky nalila půl litru octa. Možná jsem to měla udělat předem a to čištění by pak nebylo potřeba, nebo by to trvalo mnohem kratší dobu.
  6. Po tom všem octovém šílenství doporučuji nechat pračku otevřenou, aby se vnitřek dobře vysušil a vyvětral. Jo a v té chvíli už asi můžete znovu pračku zapojit do elektriky, to už by se nic dít nemělo.
Vyčištěný buben pračky
Buben se zase leskne a dokonce to voní.

A co dalšího dobrého je na tom, když použijete ocet jako čistič?

Ocet pomůže odstranit nejen nečistoty, ale i zápach z pračky a zároveň zabrání hromadění bakterií. Takže ocet má dezinfekční účinky a to chceme. Nejspíš by stálo za to používat ho jako čistič pravidelně.

Některá místa v pračce bylo nutné nastříkat a pak se na ně vrhnout kartáčkem, ale bylo to možná proto, že pračka nepodstoupila očistnou kůru 4 roky.

Mimochodem, ocet výborně pomáhá i na čištění sprchového koutu a jiných částí koupelny a kuchyně. Jen musíte dát pozor, aby vám nedráždil dýchací cesty a které povrchy ho snesou. Většinou si namíchám ocet s trochou vody do rozprašovače, nastříkám potřebná místa, na 5 minut uteču pryč než se to usadí a pak teprve jdu čistit.

Jak vyčistit pračku od zápachu?

To je vlastně podobné jako moje čištění octem. V zimním období, dokud jsem neměla sušičku, bývalo v koupelně (kde stojí pračka) vlhko a stávalo se, že pračka tak trochu zatuchla. Takže zase ocet? Nejen ten.

Existuje několik způsobů, jak se zbavit zápachu z pračky:

  1. Důležitá rada na začátek (snad se nikdo neurazí) – po každém praní nechejte dvířka pračky otevřená, aby se vnitřek dobře vysušil. Zápach se objevuje hlavně v případech, že se vlhkost a nečistoty hromadí v pračce.
  2. Samozřejmostí je, že pravidelně pračku čistíme. Výrobci doporučují takovou věc minimálně jednou za měsíc, to ale záleží na situaci, někdy je to 2x a někdy to půl roku není potřeba
  3. Použít se dají eko prostředky na mytí nádobí, ocet nebo kyselina citronová. Jsou přírodní a pomůžou odstranit nejen zápach, ale i drobné nečistoty a zároveň dezinfikují pračku.
  4. Můžete zkusit i další přípravky na odstraňování zápachu, které jsou speciálně určené pro pračky. Ty jsou obvykle ve formě tablet nebo prášku a dají se koupit v každé drogerii.
  5. Pokud máte v pračce zápach, na který ty běžné věci nepomůžou. Prostě se ho nemůžete zbavit, můžete zkusit použít odstraňovač zápachu na bázi oxidu uhličitého. Ten se vstřikuje do pračky a pomáhá odstraňovat nečistoty a zápachy z těžko dostupných míst.

Jak vyčistit pračku jednou sodou? Nevyzkoušeno, ale prý to je super.

Nasypat sodu do přihrádky na prací prášek a pustit pračku na prázdno (bez prádla). Dokonce někdo doporučuje i kombinaci sody a octa. Soda do přihrádky, ocet do bubnu. Nevyzkoušela jsem, ale soda je taky dobrý čistící přírodní prostředek, takže proč ne.

Jak se zbavit chlupů v pračce?

Mělo by to být stejné jako všechno ostatní, usazeniny, chlupy, jiný nepořádek prostě zkuste narušit octem nebo kyselinou citronovou při puštění programu bez vložení prádla. Nebo samozřejmě zkuste speciální prostředky (prosazuju ty přírodní) co se dají koupit.

Pokud máte domácího mazlíčka jako je ten, o kterém tu občas píšeme, tak to určitě oceníte. I když pračky dnes mají i speciální programy jak zbavit chlupů nejdříve oblečení a pak sebe (pračku).

Závěr

Mám možná na pračku štěstí a vydržela se mnou i bez přehnané starostlivosti a čištění, ale když jsem viděla jak vypadá v místech kam běžně nevidíme, změnila jsem názor a očistnou kůru ji dopřávám pravidelně cca 2x za rok. Zatím to bohatě stačilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close