Jelikož jsem celkem nadšená z robotického vysavače a mopu, který za mne pobíhá po domě a vysává i když já sedím s nohama na stole, rozhodla jsem se vyzkoušet také robotický čistič oken. Měla jsem opravdu velká očekávání. Jak to všechno dopadlo si můžete přečíst.

Co to je vysavač na okna?

Vlastně se to správně jmenuje robotický čistič oken, to jen někteří tomu říkají vysavač na okna. Asi proto, že se vlastně podobá robotickému vysavači. Ve skutečnosti si jsou podobní jen vzhledem, fungují na trochu jiném principu, ale pro nás je důležitý ten výsledek – čistá okna.

Takže, robotický čistič oken je placatý robot, který se přisaje na okno a pomalým pohybem po okenní tabuli ho umývá. Drží tam díky podtlaku, který vytvoří při přisátí a pro bezpečnost má také záchytné lano, které můžeme uvázat na gárniž nebo nějak podobně. Já nic takového u oken nemám, tak jsem jistící lano nepoužívala. Ale dala jsem dolů pod okno na několikrát poskládanou velkou deku, aby při případném pádu nedošlo ke zničení robotického čističe oken.

Naštěstí ani jednou neupadl, mají to vyřešeno asi dobře a počítají s leností nás uživatelů.

Symbo weebot vysavač na okna

Jak funguje robotický čistič oken?

Jak jsem psala, přisaje se na okno, postupně po něm jezdí a rychlými krátkými pohyby, svojí pevně přidělané hadry, umývá okenní tabuli. Ten pohyb je krátký a rychlý – jen asi 1 cm do strany, ale je to takové šmejdění, trochu jako když si čistíte zuby, ale funguje to.

Překvapilo mě, že tak těžká věc (skoro 2 kg) se na okně bez problémů udrží. Prostě to vymyslela chytrá hlava a díky přisátí (podtlaku) to prostě funguje.

Vysavač na okna si sám určuje cestu a způsob kudy bude po okně jezdit a jak to vyčistí. Symbo weebot W130 (už se neprodává, ale novější verze ano), kterého jsem zkoušela má možnost zvolit pohyb, zda systematicky odshora dolů, nebo ze strany na stranu. Bylo to jedno jak, vyčistil to dobře.

Vzadu na konci má gumovou stěrku a ta zajišťuje, aby po sobě nenechal šmouhy, nečekejte ale dokonalost, občas (když vysvitne sluníčko) tam nějaké jsou. Komu to vadí, vezme suchou utěrku a doleští si okno sám.

Pusťte si i zvuk, ať máte představu.

Jak se používá vysavač na okna?

Úplně jednoduše, vybalí se, připraví se, zajistí a přisaje. Po dokončení ho přesunete. Když má pocit, že dokončil svou práci, zvukovým signálem se hlásí, že chce další okno. Když se zasekne, také to hlásí a pokud nereagujete tak se po nějaké chvíli vypne.

Doporučuji navlhčit mu okno. Na sucho by čištění asi moc nezabíralo (vyzkoušela jsem), nebo by se musel používat jen na opravdu mírně zašpiněné okno. Takže navlhčit – ideálně postříkat nějakým prostředkem na čištění oken. Ale až po té, co ho přisajete. To místo, kde se má přichytit by mokré být nemělo.

Zjistila jsem, že novější a lepší robotické vysavače oken mají vlastní rozprašovač a tímhle už se nemusí obsluha zabývat, super.

Plusy a mínusy robotického čističe oken (vztaženo k Weebot w130)

Plus

  • Nemusíte čistit okna, dělá to za vás
  • Dálkové ovládání (po přisátí ho můžete řídit z gauče)
  • Vyčistí a vyleští překvapivě dobře
  • Vyčistí i rohy

Mínus

  • Je to další verk do domácnosti
  • Poměrně hlučný se mi zdál
  • Na menší okna není ideální (někdy ani použitelný)

Proč já nemohu používat vysavač na okna?

Protože mimo jediného okna (trojdílné okno vedoucí na terasu) mám prostě okenní tabule moc malé a tento robot je nezvládal vyčistit. Neměl dostatečný rozmach ve své činnosti a často se zasekával na místě. Bylo nutné ho ručně přemisťovat a posouvat. Mluvím o rozměru okenní tabule cca 0,65 x 1,00 metr. Limitující asi byla ta šířka, protože na 0,9 m už to v pohodě dával.

Závěr – zkusím další

Protože jsem ho měla půjčený od kamarádky, moc mi nevadilo, že neuspěl jak jsem si představovala. Poučila jsem se, že na menší okna potřebuji něco menšího. Takže jsem zvolila Hobot 368 a uvidíme jak se s těmi mými okny popere.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close